Najnowsza „Archeologia Żywa”
W najnowszym numerze zgłębiamy historię chrześcijaństwa, jego dziedzictwo oraz wyniki badań archeologicznych, które pomagają lepiej zrozumieć jego rozwój. Znajdziesz tu artykuły o Soborze Nicejskim i poszukiwaniach cesarskiego pałacu w Nicei, a także o pierwszych chrześcijańskich śladach na Pomorzu Wschodnim i niezwykłych odkryciach w Starej Dongoli. Do tego szczegółowe analizy ikonografii, metod datowania oraz roli klasztorów w średniowiecznej Polsce. To obowiązkowa lektura dla pasjonatów historii i archeologii!
Nikaia 325: w poszukiwaniu miejsca obrad, które zmieniły chrześcijaństwo
Większość informacji o Soborze Nicejskim pochodzi z późniejszych źródeł pisanych, które powstały nawet kilkaset lat po tym wydarzeniu. Mimo szczegółowych badań opartych na tych źródłach, poszukiwania materialnych śladów związanych z soborem pozostają niszowe. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajdował się budynek, w którym obradowano. Lokalizację miejsca obrad próbuje ustalić polska fundacja Veroli w ramach projektu „Nikaia 325”.
Dawid – król Dongoli i władca narodów. Przełomowe polskie odkrycia archeologiczne w Sudanie
W V wieku w Dolinie Środkowego Nilu na gruzach dawnego królestwa Meroe powstały trzy nowe królestwa: Nobadia, Makuria oraz Alwa. Już w VI wieku stały się one częścią wschodnio-chrześcijańskiego świata dzięki misji chrystianizacyjnej zainicjowanej przez cesarza Justyniana. Chrześcijaństwo przetrwało na tych terenach jako dominująca religia przynajmniej do XIV wieku, a jego świadectwa od ponad 60 lat badają polscy archeolodzy